Haber

Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya serbest bırakılmak istedi: ‘Engelliyim’

İstanbul Sarıyer’de bir villada kırmızı bültenle aranırken yakalanan uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya, “işsiz” olduğunu ve “geliri olmadığını” söyledi. Metris Cezaevi’nden talebi üzerine İzmir’e sevk edilen Çetinkaya, “Cezaevinde tek başıma yaşayamam” diyerek tahliyesine ilişkin Adli Tıp Kurumu’na rapor için başvurdu.

Kısa Dalga’dan Ersan Tatar haberlere Kamuoyunda “Son Tango Operasyonu” olarak bilinen soruşturma sonunda açılan davada 24 yıl hapis cezasına çarptırılan Çetinkaya’nın da “” kabahatinden Artvin Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyordu. uyuşturucu kaçakçılığı” Çetinkaya, bu yargılama aşamasında kırmızı bültenle aranırken yakalanmasının ardından İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kurulan SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) üzerinden Artvin Ağır Ceza Mahkemesi heyeti karşısına çıktı.

Tutuklama kararının yüzüne okunduğu söz alma sürecinde Urfi Çetinkaya, ‘kimlik tespiti’ aşamasında dikkat çekici bilgiler verdi. Çetinkaya, “işsiz” olduğunu ve “herhangi bir maddi geliri olmadığını” belirtti.

Artvin Ağır Ceza Mahkemesi, Çetinkaya’ya firari olduğu dönem ve tutukluluk süresiyle ilgili herhangi bir soru sormadan davayla ilgili iddiaları sordu. Çetinkaya, 12 Nisan’da yaptığı açıklamada uyuşturucu sorununu İran’dan Türkiye’ye getirdiği iddia edilen Bahadır Öztürk ve Nazım Üsküplü’yü tanıdığını, Cengiz Değirmenci ve İlhami Çolak’ı tanımadığını ifade etti. Çetinkaya, kapsamlı sözünü daha sonra vereceğini belirtti.

Yargılanmasına konu olan uyuşturucu meselesine sevk edildiği belirtilen Çetinkaya çiftliğine ait polis raporlarının gerçeği yansıtmadığını savunan Urfi Çetinkaya, 18 Mayıs’ta yeniden hakim karşısına çıktı. Çetinkaya, 12 Nisan’daki ilk ifadesinin aksine 18 Mayıs’taki ifadesinde Bahadır Öztürk’ü tanımadığını savundu. Çetinkaya da bu ifadesinde “12 Nisan’da ‘Bahadır Öztürk’ü tanıyorum’ demedim, ‘biliyorum’ dedim. Bilmek ve bilmek farklı şeylerdir” dedi.

Çetinkaya, 18 Mayıs’ta verdiği ifadede kendisine komplo kurulduğunu savunurken, kendisine uyuşturucu getirdiği iddia edilen Nazım Üsküp ile cezaevinde görüştüğünü ve Çetinkaya’nın uyuşturucu kullandığını eşinden öğrendiğini söyledi. bu sebeple İstanbul’daki “Çetinkaya Çiftliği”ne gelmiş, ancak çiftlikte kendini bulamayınca oradan ayrılmış.

KENDİ İSTEĞİYLE TAŞIMAKTADIR

Sarıyer’deki villada yakalandıktan sonra Metris F Tipi Cezaevi’ne konan Urfi Çetinkaya’nın verdiği ikinci ifade ‘yer’e dikkat çekti. Çetinkaya’nın İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde SEGBİS sistemi üzerinden 18 Mayıs’ta söz verdiği görüldü.

Çetinkaya’nın İstanbul Metris F Tipi Cezaevi’nden İzmir’e naklinin kendi isteği üzerine gerçekleştirildiği öğrenildi. Çetinkaya’nın Adalet Bakanlığı tarafından da onaylanan nakil talebinin ilişkisinin “güvenlik” olduğu belirtilirken, Metris’te can güvenliğine yönelik somut bir tehdit bulunmadığı, tedbir amaçlı aktarıldığı belirtildi.

KATILDI ATK

Daha önceki operasyonlardan birinde polisle girdiği çatışmada yaralanan ve sonrasında tekerlekli sandalyede hareket ettiği bilinen Urfi Çetinkaya, geçtiğimiz yıllarda bu sağlık sorunu nedeniyle tahliye olmuştu.

Çetinkaya yine doğrudan tahliye girişiminde bulundu. Çetinkaya’nın, “Cezaevinde tek başına hayatını sürdürmesinin mümkün olmadığı” belirtilerek Adli Tıp Kurumu’na rapor için başvurduğu öğrenildi. Çetinkaya’nın başvurusunun önceki tahliye sürecine ilişkin rapor ve mahkeme kararlarıyla da ilgili olduğu belirtiliyor.

Adli Tıp Kurumu bu taleple ilgili önümüzdeki dönemde bir rapor hazırlayacak. (HABER MERKEZİ)

haber-felahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu