Haber

Akıllı ve sürdürülebilir şehir odaklı Teknopark İstanbul çalışmaları belediye başkanları ve iş insanlarına anlatıldı

Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren “akıllı ve sürdürülebilir şehirler” odaklı 9 işletme, 8. “Açık Kapı: İş Dünyasıyla Buluşma” etkinliğinde belediye liderleri, yerel yöneticiler ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Türk girişimcilik ekosisteminin en büyük destekçilerinden Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation aracılığıyla bu yıl 8’incisini düzenlediği “Açık Kapı: İş Dünyasıyla Buluşma” etkinliği 11 Ocak 2023 Çarşamba günü “Açık Kapı: İş Dünyasıyla Buluşuyor” temasıyla gerçekleştirildi. akıllı ve sürdürülebilir şehirler”. Belediye liderleri, yerel yöneticiler İş dünyası temsilcilerini, firmaları ve girişimcileri bir araya getiren etkinlik, sürdürülebilir şehircilik anlayışını benimseyerek belediyelerin ortak sorunlarına çözüm bulan Marmara Belediyeler Birliği’nin katılımıyla düzenlendi.

Belediyeler projeleri tek tek dinledi

Cube Kuluçka yerleşkesinde gerçekleştirilen Açık Kapı etkinliğinde belediye liderleri, yerel yöneticiler ve iş dünyası temsilcileri akıllı ve sürdürülebilir şehir odaklı girişimleri yakından tanıma fırsatı buldu. Yeni iştiraklerin temellerinin atıldığı etkinlikte girişimciler, proje ve çalışmalarını belediye ve kurumsal firma yetkililerine yüz yüze anlatarak iş birliği ve sermaye tabanı sağlama fırsatı da buldu.

Topçu: Yeşil teknolojiler artık bir zorunluluk

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, gelenekselleşen Open Door etkinliklerini geçen yıldan bu yana sekizincisini, bu yıl ise ilkini düzenlediklerini belirterek, “Size yeni ortaklıklar kurma şansı sunuyoruz. İklim kriziyle mücadele ettiğimiz bu kritik zamanda, çevre ve biyoçeşitlilik ile sürdürülebilir akıllı ulaşım üzerine iş fikirleri büyük önem taşıyor.”

Arslan: Dünyanın düzgünlüğü için

Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, dünyanın refahı için kamu, STK’lar ve işletmelerin birlikte hareket etmesi gerektiğine değinerek; “İklim krizi, gıda krizi, enerji krizi, sağlık sorunları… Bu çevresel ve toplumsal sorunlar çok büyük, çok karmaşık sorunlar ve basit çözümleri yok. Bu sorunları çözmek ve herkes için hayatı iyileştirmek için daha büyük düşünmemiz gerekiyor. Kaynaklarımızı cesur ve ilham verici bir şekilde seferber etmemiz gerekiyor. Toplumun, özel sektörün ve kamunun tüm paydaşlarının ortak bir amaç doğrultusunda birleşmesi ve aynı sayfada buluşması gerekiyor.” dedim.

Etkinlik kapsamında projelerini sergileyen Akıllı Şehirler ve Sürdürülebilirlik odaklı Teknopark İstanbul girişimleri şöyle:

  • Arventek: Geliştirdiği bulut tabanlı RemoteSite platformu sayesinde drone görüntülerinden şantiyenin yüksek doğrulukta 4 boyutlu dijital ikizini oluşturabiliyor. Drone bilgilerini yapay zeka ile yorumlayarak şantiyelerdeki güçlü takip operasyonlarının daha hızlı ve verimli yönetilmesini sağlar.
  • Arvis:Yeni nesil teknolojilerde “Yapay Görüş” ile verileri işleyerek yaratıcı analizler geliştirir.
  • B2Metrik:Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış dağıtılmış büyük veri ortamlarında yapay zekaya dayalı etkin bir şekilde öğrenen uyarlanabilir büyük veri analitiği sistemleri konusunda uzmanlaşmış platformlar sunar.
  • Bina modu: Deprem tehlikesini hesaplayarak binaların sarsıntı performansını belirler; güçlendirme için projeler sunan yazılım ve bina teknolojileri geliştirir.
  • Bozankaya:Çevreye zarar vermeyen, güç tasarrufu sağlayan ve gürültüsüz çalışan araçlar geliştirir ve üretir.
  • ışık yolu: Reçine esaslı, parlak ve sert görünümlü son kat kaplama sistemidir. Yüzeye uygulandıktan sonra ısı, ışık ve güneş enerjisi ile kendini şarj ederek karanlıkta 8 saate kadar ışık sağlar.
  • Musoşi:Lojistik amaçlı tamamen elektrikli bir şehir içi ulaşım aracı geliştiriyor.
  • ORCB: ORCHESTRA-BI ile her zaman 150’den fazla kaynaktan otonom olarak veri toplayabilir ve standartlaştırabilir; basitleştirerek doğruluğunu test edebilir.
  • Soyl-Gel:Tarımda sulamayı yarı yarıya azaltabilen ve kuraklıkta ekinleri sulayabilen ekipmanlar geliştiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu